25 Aralık 2009 Cuma

MİNYATÜR OKUMA ODASI.
Efendim yukarda görmüş olduğunuz ilk minyatür oda çalışmam. Ayrıntıları ve yapım aşamaları ile sunmak istedim sizlere. Çünkü: ben öyle siteleri ve blogları seviyorum. Malzemeleri nerden bulduğumu nasıl çalıştığımı anlatmak istedim bu yüzden. Blog alemi adetlerine ne kadar uyum gösterebilirim bilmiyorum. Ben aklımla geldiğince bir şeyler yaptım. Minyatür konusunda sanal alemi çok gezdim.İnternetten çıktı alıp uyguladıklarımı kullandığım kalıpları ve de hazır objeleri özellikle belirtmeye çalışıyorum. Sırası geldikçe kaynak olarak kullandığım linkleride vermeye özen göstereceğim. Kalıp kullanmadan ve tamamen özgün fikirle oluşturduğum parçaları belirttiğim gibi. Kimseye saygısızlık etmemek adına bu satırları yazmak istedim. Yahu ben susmak bilmem en iyis mi siz varın seyreyleyin. (Gölge oyunu açılışı gibi oldu haydaaa)


ayrıntılı anlatımdan önce değişik açılardan iki fotoğraf daha
fotoğrafları büyütmek için tıklayınMALZEME OLARAK NE KULLANDIM? VE NASIL YAPTIM:


Tanzim kutusu:Odayı tanzim ettiğim kutu , kapı gazeteliği diye bildiğimiz zerzevatın ön yüzünün düşerek ayrılmasıyla bende "yürü kim tutar seni" eşiliğinde kararlaştırıldı.
tanzim kutusu

Duvarlar: sarı ahşap boya. Bordür ve duvar kağıdı internetten çıktı.
Zemin: Hazine sandığımdaki dondurma çubuklarından oluştu.Ahşap rengine boyanıp ayakkabı boyası ve mum ile eskittim.Bu kısımlarda blog fikri olmadığı için detaylı fotoları yok inşallah elimde hali hazırda devam ettiğim çalışmalarda hem daha ayrıntılı hemde fotoğraflı sunumlar yapmayı istiyorum.Tabiyki her zamanki kaplumbağa hızındaki koşullarım tam olursa. Bunları bende duymaktan bıkabilirsiniz ama ben yazmaktan bıkmayacam neymiş onlar bi bakalım.
FOTOĞRAF ÇEKEBİLİRSEM( gün ışığı artı çalışma anında kalk gidelim olmamış bir fotoğraf makinesi)
BLOG YAZABİLİRSEM ( boş zaman, çalışan pc ve ben)
10 MARİFETTE DUYURABİLİRSEM.
ayy daraldım siz bana bakmayın siz yaralanabilecek yada zevkle seyir edilebilecek birşeyler var mı bu satırlarda ona bakın:)

Abajur: Kumaş kısımında kalıp kullandım.
Ayak kısmı balsadan oydum.

Sepet: Kürdan, zemin için ahşap, sap için tel ve ip
Berjar: Çalışmassam delirecektim. Keçe , dekote, sünger.6 kere başarasızlıkla sonuçlandıktan sonra int. indirdğm kalıp sayesinde yapabildim.

Kütüphane: Balsa, kürdan, ahş boya. Kalıpsız çalıştım .Raflardaki kitap ve klasörler internetten çıktı aldım. Sadece büyük ve kahverengi sözlüğümü deriden ben çalıştım. Hepsinin içinde sayfaları mecvut Küre dünya haritasını daha özenli çalışmak isterdim ama yılldığım itiraf ediyorum.En üst raftaki yeşilli resimlik ve abajur hazina sandığımın nadide parçalarından.
Papağan ve ayaklığı: fimo ve balsa , hazır ahşap malzeme.(edit:20.10.10)Ben birebir uygulamadım ama papağanı yapmayı burdan esinlenmiştim.Daha önce link ekleyememiştim.Tekrar rastlayınca eklemek istedim.
Sandalye: Balsa, beyaz ve kahverengi ahşap boya.Satranç: Dekote, siyah kalem ve boncuklar.

Halı: Kanaviçenin üstüne direk iple dokuyarak yaptım.Bu proje bana özgündür efendim.Arkasını sertleşmesi için tutkalladım.
Aksesuarlar:

Gözlük: Kolye halkaları ve gömlek iğnesi.
Notluk: Karton , kağıt ve kolye kapama uçları. kürdan
Kalemlik: Krem kapağı ve kürdan

Şekerlik: Kolye kapama ve boncuklar.
ayna kenarı, telefon pasta ve finca takımı ise fimodan. Yanılmıyorsam bitti.
11 yorum:

 1. Kondorcum ellerine aklına,zekana sağlık olsun.
  çok çok emek vermişsin. hele buluşlarını ağzım açık okudum:))))
  muhteşem ve muhteşemsin :))
  SEMYIL

  YanıtlaSil
 2. Buldum nihayet yorum yapılacak yeri, acemi blogcuda değilim ama zor buldum:)

  Yani her detay öyle mükemmelce düşünülüp hazırlanmış ki, hangisine bakacağımı şaşırdım. Heleki halı fikri için seni ayakta alkışlıyorum. İnanılmaz yaratıcı ve beceriklisin. Ellerine ve emeğine sağlık diyorum...

  YanıtlaSil
 3. ay blogum olmuş yorumda gelmiş anam anam ne diyim sağolun kızlar yeni yaptığım odayı daha bir şevk ilen yaparım ben bu gazla.

  YanıtlaSil
 4. Çok beğendim bir de burdan söyliyeyim dedim:))
  Google üzerinden geldim, tıklanıyor yani.

  YanıtlaSil
 5. Bu odada kitap okumayı isterdim..

  YanıtlaSil
 6. kondorum süpersin canım ya, bravo diyorum. İşte budur. Anlatımın yapmandaki emek kadar büyük olmuş bence. Blog alemine de kocaman bir hoşgeldin deyip kaçayım.

  Bu arada ben embir:)

  YanıtlaSil
 7. Küçük düşlerini yerim senin Kondor Ablam (L)

  Sen ihmal etme bak burayı girelim okuyalım :P Gülelim eğlenelim.

  ÇOk beğenmemin yanı sıra uzun zamandır yapmayı istediğin bir düşü azimle gerçekleştirip nihayete erdirdiğin için çok sevindim. -bu cümleyi ben yazdım evet-

  YanıtlaSil
 8. Dediğim gibi berjer benim, oturtmam kimseyi.
  Devamını dileriz, öööyle aylarca bekleyemem valla. Obje mobje arada yap birşeyler, şenlik olsun. Sonra toparlarsın hepsini biraraya.

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. saat sabaha karşı 04:00 uykum kaçmış bakınıyorum birden
  yapıştım monitore ne kadar, emek, nasıl yaratıcılık hayran kaldım yahu ailecek görüşmek istedim :P
  ellerinize sağlık olsun

  YanıtlaSil
 11. özgün uykun gelsin geri isterim ama galiba daha açıldı. ailecek o kadar yani diyorsun.güzel tanımlama idi sağolasın
  sesibercim fazla beklemeyeceksin ateş almış gidiyorum

  YanıtlaSil